Strona główna » Węzły żeglarskie: węzeł knagowy

Węzły żeglarskie: węzeł knagowy

Autor: Brożka
węzeł knagowy

Węzeł knagowy to jedne z najważniejszych węzłów żeglarskich stosowanych na jachcie. Będzie to jeden z pierwszych węzłów którego nauczycie się na kursie. Jest on również potocznie nazywany „knagą” od elementu jachtu na którym go wiążemy.

Węzeł knagowy stosujemy zawsze gdy chcemy przymocować linę do jachtu – np. by przycumować jacht do kei lub przygotować linę do kotwiczenia. Jest to jeden z tych węzłów, który powinniśmy umieć zawiązać bez zastanawiania się – w nocy, z zamkniętymi oczami i w różnych płaszczyznach. Możemy też zaryzykować stwierdzenie, że jest to jeden z tych węzłów żeglarskich bez znajomości, którego „się nie da” :)

Ważne jest by po opanowaniu podstawowej wersji węzła umieć go również odpowiednio zmodyfikować. Gdy mamy cienką linę, a dużą knagę – należy owinąć linę więcej razy na knadze. Gdy knaga ustawiona jest pionowo – węzeł wiążemy tak by ostatnia pętelka znalazła się na górnym rogu knagi tak żeby lina nie miała możliwości spaść.

Dzięki dobremu zawiązaniu węzła knagowego w połączeniu z innym węzłem stosowanym do cumowania jachtu (cumowniczym lub ratowniczym) będziecie mogli spokojnie spać w porcie mając pewność, że jacht nie odpłynie!

Pozostałe węzły żeglarskie:
ósemka
węzeł płaski i refowy
węzeł kotwiczny
wyblinka
węzeł cumowniczy żeglarski

Nasza strona używa ciasteczek, lubimy ciasteczka :) Akceptuję Czytaj więcej