Indywidualne szkolenie żeglarz jachtowy
Indywidualne szkolenia żeglarskie to oferta, którą dopasowujemy do potrzeb osób szkolonych. Szkolenia te są doskonałą opcją dla osób zapracowanych (chcących połączyć pracę zdalną ze szkoleniem) oraz dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na uczestnictwo w którymś z naszych cyklicznych szkoleń.
Jest to także możliwość wzięcia udziału w szkoleniu w mniejszej załodze lub zorganizowania rejsu rekreacyjnego czy doszkalającego w większą ilość osób i na większym jachcie. Kursy indywidualne umożliwiają też połączenie szkolenia na żeglarza jachtowego z wypoczynkiem z rodziną – np. w formie rejsu rodzinnego. Nasze kursy żeglarskie i motorowodne mogą być zakończone egzaminami na patenty państwowe. Jeśli w naszej standardowej ofercie nie znalazłeś rejsu czy szkolenia odpowiadającego Twoim oczekiwaniom to ta propozycja jest właśnie dla Ciebie.
Poszczególne elementy z których składa się rejs czy indywidualne szkolenie żeglarz jachtowy mogą różnić się w zależności m.in. od tego w ile osób chcecie przyjechać i na jak długi czas, czy chcecie się uczyć żeglowania czy po prostu odpoczywać na jachcie i poznawać Mazury. Zapraszamy do zapoznania się z proponowanymi opcjami i przykładowymi scenariuszami wyjazdu, a w razie pytań zachęcamy do kontaktu.
Przykładowe rejsy i indywidualne szkolenia żeglarskie
- Indywidualny rejs szkoleniowy na żeglarza jachtowego dla 2 osób – szkolenie w formie rejsu wędrownego (codziennie nocleg w innym porcie) z mieszkaniem na jachcie zakończone państwowym egzaminem na patent żeglarski i motorowodny.
- Rejs rodzinny 2 tygodniowy ze szkoleniem żeglarskim – 2 osoby dorosłe + 3 dzieci – wypoczynek na jachcie ze zwiedzaniem Mazur w czasie którego tata i starszy syn przygotowują się do egzaminu żeglarskiego, a pozostałe 3 osoby uczą się podstaw ale mają nastawienie rekreacyjne. Więcej informacji o rejsach rodzinnych
- Rejs doszkoleniowy dla 5 osób – jesteście grupą znajomych, którzy mają już patenty żeglarskie ale jeszcze chcecie poćwiczyć pod okiem instruktora oraz nauczyć się nowych manewrów
- Rejs szkoleniowy – Ty masz już patent, chcesz przyjechać ze znajomymi, których interesuje szkolenie – żeglarz jachtowy
- Rejs szkoleniowy rodzic + nastolatek – chcesz spędzić czas z dzieckiem, ucząc się przy okazji nowych umiejętności
- Szkolenie stacjonarne z noclegiem w hotelu – przyjeżdżasz na wakacje z rodziną do Pensjonatu. Trzy osoby są chętne na szkolenie żeglarskie, a pozostali zostają na lądzie (np. mama i młodsze dziecko). Więcej o szkoleniu stacjonarnym – tutaj
Ile trwa kurs?
W miesiącach lipiec i sierpień indywidualne szkolenia żeglarskie przyjmują formę tygodniową lub dwutygodniową, ale poza sezonem możemy zorganizować nieregularny termin.
Optymalny czas trwania kursu zależy od wielu czynników. Są to m.in. warunki pogodowe, predyspozycje kursantów, ich umiejętności i zaangażowanie. Przyjmujemy, że szkolenie tygodniowe przygotowujące do egzaminu na patent żeglarza jachtowego przeznaczone jest dla maksymalnie 3 szkolących się osób. Przyjmuje ono jednak bardzo intensywną formę i może zabraknąć w nim okazji na odpoczynek czy zwiedzanie. Więcej czasu na relaks zyskacie w przypadku mniejszej liczby osób szkolących się, dłuższego czasu szkolenia lub jeśli posiadacie duże doświadczenie żeglarskie. Natomiast jeśli chcecie głównie zwiedzać i odpoczywać – zdecydujcie się na formę rejsu rekreacyjnego z elementami szkolenia.
Indywidualne szkolenia żeglarskie to także możliwość dostosowania terminu do możliwości uczestników. Poza lipcem i sierpniem jesteśmy w stanie zrealizować szkolenie w innej formie niż ciągłe, tygodniowe. Może to być na przykład w formie 2 spotkań 3 dniowych (czw-nd) – czyli tzw. szkolenie weekendowe.
Należy pamiętać, że decydując się na tygodniowy kurs przygotowujący do egzaminu może nie udać się zrealizować całego programu szkolenia. Wiedza i umiejętności żeglarskie wymagają czasu na „ułożenie się”, a każdy uczy się ich w swoim tempie.
Przekonaj się jak szkolimy! Naucz się z nami kilku podstawowych węzłów:
Ilość osób
Rejsy szkoleniowe i kursy stacjonarne jesteśmy w stanie zrealizować już dla 1 osoby! Najlepiej jednak szkolić się w większej załodze. Na tygodniowym szkoleniu jesteśmy w stanie przeszkolić maksymalnie 3 osoby. Przy wyjazdach dwutygodniowych optymalna liczba szkolących się to 5 osób. Co ważne osób na jachcie może być więcej, jednak pod warunkiem, że nie wszystkie będą się szkolić.
Na czym pływamy – nasze jachty szkoleniowe
Maxus evo 24 – 7,5 metrowy jacht, przeznaczony dla maksymalnie 8 osób. Najwygodniej jest na nim żeglować w 3/4 osoby + instruktor. Wnętrze jachtu to tzw. „open space” czyli nie jest podzielone na kabiny. Na tym jachcie realizujemy w głównej mierze indywidualne szkolenia żeglarskie na żeglarza jachtowego. Zdecydowanie polecamy dla małej załogi – 1-4 osoby
Maxus 26 – 7,6 metrowy jacht 7-osobowy, 2 zamykane kabiny 2-osobowe oraz dwa łóżka w mesie (jedno podwójne, jedno z tzw. krótką koją). Idealny na pływanie w załodze do 5 osób. Jachty te wyposażone są w toalety typu morskiego ze zbiornikiem.
Maxus 28 – 8,5 metrowy jacht 8-osobowy, 2 zamykane kabiny 2-osobowe + 2 podwójne łóżka w mesie. Wygoda na tym jachcie przy maksymalnie 6 osobach dorosłych. Polecamy dla osób, które chcą mieć zamykaną kabinę lub chcą zorganizować rejs w większą liczbę osób.
Fortuna 27 – 8-osobowa jednostka z naszej floty. Niezawodna mimo starszego rocznika posiada znakomite właściwości nautyczne i jest doskonała do szkolenia na patent żeglarza jachtowego. Tą jednostkę polecamy przy szkoleniach w formie stacjonarnej lub przy chęci organizacji bardziej ekonomicznego wyjazdu.
Maxus 33.1 RS – duży 10-osobowy jacht z kołem sterowym, 3 zamykane kabiny 2-osobowe + 4 miejsca w mesie. Idealny do rejsów rekreacyjnych oraz rejsów doszkalających. Nie realizujemy na tych jachtach szkoleń na żeglarza jachtowego, ze względu na brak rumpla.
Maxus 34 – największy jacht żaglowy dostępny na Mazurach. Przeznaczony dla 10 osób – 3 kabiny podwójne oraz podwójne rozkładane koje w mesie. Idealny do rejsów rekreacyjnych oraz rejsów doszkalających (manewrowanie dużym jachtem). 2 koła sterowe, toaleta typu morskiego ze zbiornikiem, prysznic, mikrofalówka. Nie realizujemy na tych jachtach szkoleń na żeglarza jachtowego, ze względu na brak rumpla.
Gdzie śpimy?
Nocleg na jachcie:
oznacza to, że w czasie kursu szkolicie się i mieszkacie na jachcie. Polecamy wybór tej opcji ponieważ daje to wiele plusów – m. in. Wasze szkolenie możemy zrealizować w formie rejsu zatrzymując się codziennie w innym porcie. Rejs pozwala poznać specyfikę różnych portów i zwiedzić kawałek pięknych mazurskich jezior. Standard i rozwiązania mieszkaniowe można przyrównać z przyczepami kempingowymi. Co więcej – nocleg na jachcie zawarty jest w cenie czarteru jachtu, więc nie ma dodatkowego kosztu wynajmu noclegu na lądzie.
Nocleg na lądzie:
to opcja dla osób ceniących wygodę lub dla tych, którzy na przykład chcą połączyć szkolenie z pracą zdalną. W czasie dnia realizujecie szkolenie żeglarskie, a po zajęciach wracacie do pensjonatu lub hotelu. Dzięki współpracy z kilkoma obiektami noclegowymi z własnymi portami szkolenie może odbywać się w miejscu Waszego pobytu lub w pobliżu. Szczególnie polecamy Pensjonat Sztynort z portem Nowy Sztynort oraz Pensjonat Rybaczówka.
Decydując się na indywidualne szkolenia żeglarskie z noclegiem na jachcie lub rejsy trzeba zdawać sobie sprawę, że takie wakacje różnią się od standardowych pobytów stacjonarnych. Jeśli jesteście ekipą której nie obce są wypady z przyczepą kampingową, nocowanie w namiocie, spływy kajakowe czy aktywne formy spędzania czasu wspólne żeglowanie nie powinno Was zaskoczyć. Natomiast jeśli rejs ma być dla Was pierwszym urlopem innym niż pobyt w hotelu czy na kwaterze – śmiało powiedzcie nam o tym! Odpowiemy na Wasze pytania i doradzimy tak żeby wspólne wakacje były miłym czasem dla wszystkich członków Waszej rodziny.
Twój instruktor
Nasza kadra szkoleniowa to doświadczeni żeglarze, sternicy i instruktorzy mający bogaty staż mazurski oraz szkoleniowy (a w większości również morski) – poznaj ich. W czasie kursu czy rejsu instruktor staje się „głową jachtowej rodziny”, dba o Wasze bezpieczeństwo, przeszkolenie oraz jest przewodnikiem na mazurskim szlaku.
W większości przypadków instruktor/sternik nocuje z Wami na jachcie. Jest również możliwość by instruktor nocował poza jachtem.
Wyżywienie
Szkolenia żeglarskie zazwyczaj mają intensywny przebieg, a postoje odbywają się są w różnych miejscach, w związku z tym nie zapewniamy w jego trakcie wyżywienia. Samodzielne wyżywienie w ramach każdej załogi nie stanowi żadnego problemu. Na jachcie znajduje się pełne zaplecze do gotowania (kuchenka gazowa, chłodziarka i garnki, talerze, sztućce etc) . Zazwyczaj załogi przygotowują śniadania oraz przekąski/lunch w trakcie dnia szkoleniowego na jachcie. Obiadokolacje zaś w restauracjach w portach, w których stajemy na noc. Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich istnieje wiele sklepów, restauracji i przystani. Nasi instruktorzy chętnie służą radą jak zjeść smacznie i przyjemnie! Jesteśmy też w stanie dostosować program do planu posiłków w miejscu Waszego noclegu.
Warto pamiętać, że zgodnie ze zwyczajem żeglarskim przy planowaniu wyżywienia wypada uwzględnić naszego zapracowanego instruktora. Więcej informacji o wyżywieniu.
Opcja szkolenia motorowodnego
Przy okazji uczestnictwa w naszym szkoleniu żeglarskim można również zrealizować w promocyjnej cenie szkolenie motorowodne! Wiedza teoretyczna na żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego pokrywa się w wielu elementach, więc ucząc się do jednego egzaminu od razu przygotowujecie się do drugiego. A po tygodniu szkolenia możecie uzyskać aż dwa uprawnienia. Więcej informacji o patencie sternika motorowodnego znajdziecie tutaj.
A gdy ukończysz kurs… przyjdzie czas na egzamin
Egzamin na stopień żeglarza jachtowego jest realizowany w ostatnim dniu kursu. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej. Jako nieliczni na Mazurach jesteśmy upoważnieniu przez Ministerstwo Sportu i Turystki do samodzielnej organizacji egzaminów na stopnie żeglarskie i motorowodne. Oznacza to, że możesz podejść do egzaminu na patent od razu po zakończeniu szkolenia! Egzamin odbywa się na sprzęcie, na którym realizowane zostało szkolenie. Aktualne upoważnienie do egzaminowania można sprawdzić na stronach MSiT.
Cennik 2024
4990 zł/tydzień + czarter jachtu
Przykładowe ceny szkoleń tygodniowych | ||||
Miesiąc | Maxus 28 | Maxus 26 | Maxus Evo 24 | Fortuna 27 |
Wakacje | 9 890 zł | 9 490 zł | 8 790 zł | 7 590 zł |
Wrzesień | 8 540 zł | 8 240 zł | 7 990 zł | 6 990 zł |
Cena zawiera:
– pełne szkolenie żeglarskie praktyczne i teoretyczne,
– opieka instruktora żeglarstwa,
– paliwo do jachtu,
– materiały szkoleniowe w formie e-learningu,
Dodatkowo/opcjonalnie:
– czarter jachtu – cennik czarteru jachtów tutaj,
– opłaty portowe = 15-40 zł na osobę/dzień (w zależności od mariny)
– opłata za egzamin na patent Żeglarza Jachtowego PZŻ = 250 zł za osobę
– wydanie certyfikatu Inland Skipper ISSA = 400 zł za osobę
– Kurs motorowodny na patent sternika motorowodnego = 750 zł za osobę (szkolenie + egzamin)
– sprzątanie końcowe – zamówione przy rezerwacji 200 zł, zamówione na miejscu – 300 zł
– dopłata za szkolenie w języku innym niż polski = 1000 zł
– wyżywienie instruktora – zwyczajowo instruktor żyje i spędza swój czas z kursantami. Wskazane jest zatem zapewnienie przynajmniej ciepłego posiłku w ciągu dnia.
– nocleg instruktora poza jachtem – wg ustaleń indywidualnych
Jesteś zainteresowany? Masz pytania? Napisz do nas!
Szkolenia zaczynamy w niedzielę o godzinie 19.00 w Ekomarinie Giżycko (lub zgodnie z indywidualnymi ustaleniami). Plan dnia i trasę żeglugi ustala instruktor/sternik ze swoją załogą – na podstawie warunków pogodowych, planu szkoleniowego i preferencji uczestników. Przy rejsach o charakterze szkoleniowym zalecamy rozpoczęcie szkolenia najpóźniej o godzinie 10.
Egzamin na stopień Żeglarza Jachtowego oraz Inland Skipper ISSA przewidziany jest na sobotę o godzinie 10.00. Po egzaminie żeglarskim dla chętnych odbywa się kurs motorowodny wraz z egzaminem. Na jachcie można pozostać do niedzieli do godziny 10.00.
Informacje dodatkowe
Co zabrać na rejs?
Tutaj znajdują się potrzebne informacje co należy zabrać i o czym nie zapomnieć.
Najczęściej zadawane pytania
Zapraszamy do działu FAQ, który rozwiewa największe wątpliwości.
Parking
Na terenie portu Ekomarina jest dostępny parking płatny dla samochodów osobowych. Na terenie miasta Giżycko obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania.