Strona główna » Węzły żeglarskie: węzeł cumowniczy

Węzły żeglarskie: węzeł cumowniczy

Autor: Brożka
węzły żeglarskie cumowniczy

Węzeł cumowniczy, który prezentujemy nazywany jest cumowniczym żeglarskim. Umiejętność jego zawiązania jest obowiązkowa dla każdego przyszłego żeglarza jachtowego. Tak samo jak i pozostałe węzły żeglarskie, nie jest on skomplikowany, lecz wymaga ćwiczeń by należycie go opanować.

Dobrze zawiązany węzeł cumowniczy żeglarski jest gwarancją bezpiecznego postoju w porcie. Ma tę zaletę, że przy zafalowaniu lina nie ociera się o poler. Stosowanie go do cumowania jachtów i motorówce zmniejszy ryzyko przetarcia się liny. Przypomnieć go sobie powinna również każda osoba przed własnym czarterem jachtu.

Pamiętajcie, że cumując jacht na krótko (czyli jeden koniec liny na keji, a drugi na jachcie), węzeł cumowniczy żeglarski wiążemy końcem liny, a jej nadmiar wybieramy na pokład! Zostawianie zwojów liny na pomoście jest niebezpieczne dla osób chodzących po kei ponieważ łatwo się o taką linę potnąć. Ponadto takie zachowanie uważane jest za nieeleganckie oraz niezgodne z Dobrą Praktyką Żeglarską.

Takie zostawianie liny na pomoście stanowi zagrożenie oraz jest nieeleganckie.
Węzły żeglarskie należy wiązać prawidłowo.

Poznaj z nami też inne węzły żeglarskie! Są to podstawowe węzły do egzaminu na żeglarskiego, niezwykle przydatne w codziennej praktyce.
– ósemka
– węzeł płaski i refowy
– węzeł knagowy
– węzeł kotwiczny
– wyblinka

Nasza strona używa ciasteczek, lubimy ciasteczka :) Akceptuję Czytaj więcej