Strona główna » Węzły żeglarskie: wyblinka

Węzły żeglarskie: wyblinka

Autor: Brożka
węzły żzeglarskie wyblinka

Wyblinka jest jednym z węzłów żeglarskich codziennie wykorzystywanych na jachcie. Wiązanie wyblinki wielu osobom sprawia trudność, dlatego zamieszczamy dla Was film szkoleniowy. Często jej wiązanie kończy się uzyskaniem węzła krowiego (zwanego też krawatowym). Nasza rada na wyblinkę jest jedna – ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć!

Wyblinka to zaciskająca się pętla stworzona z dwóch półsztyków. Może służyć do awaryjnego zawiązania na pachołku cumowniczym, lecz szczerze odradzamy wykorzystywanie jej do cumowania jachtu – do tego służy węzeł cumowniczy! Wyblinka bardzo mocno potrafi zacisnąć się pod obciążeniem i może się okazać, że będziecie musieli ciąć linę by ją wyluzować, a nie chcemy do tego doprowadzić na naszym wyczarterowanym jachcie. Jakie będzie zatem zastosowanie tego węzła żeglarskiego? Wiele osób wykorzystuje go do przywiązywania odbijaczy oraz zbuchtowanych lin.

Istnieją dwa sposoby zawiązania wyblinki. Warto znać oba mimo, że nie jest to wymagana na egzaminach żeglarskich. My zaprezentujemy ten trudniejszy sposób, ale mający wszechstronne zastosowanie!

Poznaj pozostałe węzły żeglarskie:
ósemka
węzeł płaski i refowy
węzeł knagowy
węzeł kotwiczny
węzeł cumowniczy żeglarski

Nasza strona używa ciasteczek, lubimy ciasteczka :) Akceptuję Czytaj więcej