Strona główna » Jak oznakowany jest szlak żeglowny na Mazurach?

Jak oznakowany jest szlak żeglowny na Mazurach?

Autor: Brożka
boje na jeziorach farwater oznakowanie

Znajomość oznakowania szlaku żeglownego to podstawowa wiedza jaką powinni posiadać wszyscy sternicy łodzi. Dotyczy to zarówno żeglarzy jak i motorowodniaków. Zapraszamy Was do przypomnienia sobie najważniejszych informacji przed wypłynięciem na swój rejs po Mazurach lub innym akwenie śródlądowym! 

W tym poradniku dowiesz się najważniejszych rzeczy o szlaku żeglownym:

  1. Co to jest szlak żeglowny?
  2.  Jakie jest oznaczony szlak żeglowny?
  3. Jaki jest kierunek szlaku na wodzie?

 

boja prawej strony szlaku na jeziorze

Co to jest szlak żeglowny?

Szlak żeglowny to wyznaczony pas wody, który jest bezpieczny do pływania różnymi jednostkami. Inaczej mówi się na niego „farwater”. Na szlaku żeglownym mamy pewność, że głębokość będzie wystarczająca i nie zahaczymy mieczem naszego jachtu o dno lub inną przeszkodę. Głębokość szlaku żeglownego na Wielkich Jeziorach Mazurskich wynosi minimum 1,8 m, a w kanałach 1,2 m. Za utrzymanie szlaku odpowiedzialne jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. To właśnie do Wód Polskich powinno zgłosić się każdą sytuację gdy na szlaku przytrzemy o dno, uderzymy w kamień lub zatrzymamy się na mieliźnie.

Szlak żeglowny otwierany jest sezonowo, a informacje na ten temat znajdują się w Komunikatach Nawigacyjnych na stronie: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-bialystok/zegluga-srodladowa . Pamiętajmy, że samo wystawienie boi szlakowych na wodę nie jest równoznaczne z otwarciem szlaku!

Jak jest oznaczony szlak żeglowny?

Szlak wyznaczany jest przy pomocy różnych rodzajów oznaczeń – pław (czyli potocznie mówiąc bojek), staw (czyli obiektów stałych, wbitych w dno) lub znaków umiejscowionych na brzegu. Oznaczenia na wodach śródlądowych umieszczane są zgodnie z międzynarodowym systemem oznaczeń IALA i znajomość oznaczeń w Polsce pozwoli nam również bezpiecznie żeglować poza granicami.

Oznakowanie granic szlaku żeglownego na wodach śródlądowych

Podstawowym oznaczeniem szlaku żeglownego na wodzie są pławy (boje):

  • lewa granica szlaku to znaki zielone w kształcie stożka, lub na lądzie – tyka
  • prawa granica szlaku to oznaczenia czerwone w kształcie walca, a na lądzie – tyka z wiechą

boje oznaczenia szlaku żeglownego na Mazurach, farwaterGdy szlak rozdziela się na dwie drogi (np. na Mazurach wejścia do dwóch kanałów) zobaczymy pławę rozgałęzienia szlaku czyli znak w kształcie kuli pasy czerwono-zielone.

rozgałęzienie szlaku żeglownego

Gdy szlak żeglowny przebiega przy brzegach (np. na rzekach) może być on wyznaczany przy pomocy tablic, oznaczeń stojących na brzegach,

Oznakowanie szlaku żeglownego stojące na lądzie

oznakowanie szlaku żeglownego rzeki jeziora

 

Jaki jest kierunek szlaku na wodzie?

Dobry wodniak powinien wiedzieć jak jak przebiega kierunek szlaku na akwenie na którym żegluje – określone jest to urzędowo w odpowiednim rozporządzeniu*. Na Wielkich Jeziorach Mazurskich kierunek „w górę szlaku” to trasa od Węgorzewa do Piszu,  a „w dół szlaku” od Piszu do Węgorzewa.

Szlak na wodzie oznakowany jest w jedną stronę – w dół szlaku. Oznacza to, że gdy na Mazurach płynę w stronę południową, do Pisza poruszam się zgodnie z kierunkiem szlaku. Wtedy po mojej lewej stronie mam stożkowe, zielone boje, a po prawe stronie – walcowate czerwone. Kiedy płyniemy z powrotem – w górę szlaku – będziemy poruszać się przeciwnie do oznaczeń – czyli po swojej lewej stronie będziemy mieć boje czerwone, a po prawej – zielone. Ważne by wiedzieć w którą stronę szlaku płynę ponieważ nie zawsze na wodzie są obie boje farwaterowe (może być tylko jedna i trzeba wiedzieć jak ją minąć!)

Na wodzie mówiąc w uproszczeniu- nie ma wyznaczonych „pasów ruchu”. Możemy poruszać się całą szerokością szlaku,  zachowując oczywiście zasady prawa drogi na wodzie względem innych jednostek.

boja lewej strony szlaku na jeziorze  boja prawej strony szlaku na jeziorze

Tak wygląda oznakowanie szlaku żeglownego na Mazurach. Lewa granica to zielone stożkowe pławy, a prawa granica to czerwone walcowate pławy. Mają one odblaskowe taśmy które ułatwiają znalezienie ich na wodzie kiedy zapada zmierzch.

Chcesz dowiedzieć się wiedzieć więcej by zostać żeglarzem lub sternikiem motorówki? Zapisz się na jedno z naszych szkoleń: sprawdź: kursy dla dorosłych lub kursy dla młodzieży

*Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych. Załącznik nr 8

Nasza strona używa ciasteczek, lubimy ciasteczka :) Akceptuję Czytaj więcej