Strona główna » Weekend na żaglach – Mazury czekają!

Weekend na żaglach – Mazury czekają!

Autor: Brożka
rejs weekend na żaglach

Weekend na żaglach to świetna opcja na rozpływanie się przed wakacyjnym rejsem lub sprawdzenie czy żeglarstwo jest pomysłem dla Ciebie. Wypad na weekendowe żeglowanie po Mazurach to doskonały plan dla osób, które mieszkają w Warszawie, Białymstoku czy Trójmieście. Dojazd zajmuje trochę ponad 3 godziny, a pozwala oderwać się od dużego miasta i zakosztować mazurskiej przygody.

Weekend na żaglach to świetna opcja na rozpływanie się przed wakacyjnym rejsem lub sprawdzenie czy żeglarstwo Ci się spodoba. Wynajmując jacht ze sternikiem nie trzeba posiadać żadnych umiejętności. Natomiast można nauczyć się w dwa dni wielu ciekawych rzeczy!

Na Mazurach można ominąć miejski tłum

Dla żeglarzy jachty dostępne są już praktycznie od kwietnia, natomiast sezon żeglarski na Mazurach rozpoczyna się zwykle w Majówkę. Obecnie w wielu miejscach istnieje możliwość wynajęcia jachtu na kilka dni – na weekend lub „weekend +” (czyli czwartek-niedziela lub piątek-poniedziałek). Ten czas spędzony na jachcie pozwala odpocząć od codziennych zmagań jeszcze przed wyjazdem na letni urlop. Jeziora i zbiorniki wodne znajdujące się w pobliżu dużych miast (jak Zalew Zegrzyński czy Dojlidy) przeżywają oblężenie w każdy słoneczny dzień. Dlatego warto spakować się i przyjechać np. do Giżycka.

weekendowy rejs po Mazurach

Rejs oswajający – sprawdź czy żeglarstwo jest dla Ciebie

Weekend na żaglach to dobry pomysł by spróbować czy żeglarstwo jest dla Ciebie. Jeśli wcześniej nie żeglowałeś i masz obawy przed zapisaniem się od razu na kurs na patent polecamy taką opcję. Wynajęcie jachtu z instruktorem na dwa dni da Ci wyobrażenie o tym czego możesz się spodziewać kursie żeglarskim. Zobaczysz jak mieszka się na jachcie, nauczysz się podstaw obsługi jachtu i oswoisz z nazewnictwem. To opcja by popłynąć na jedną lub dwie noce do innych portów, zatrzymać się na lunch na kotwicy, spędzić wieczór przy ognisku i zobaczyć wschód słońca nad jeziorem.

Wypad na weekendowy rejs może być również propozycją na spędzenie aktywnie czasu z rodziną. Jeśli masz już patent żeglarski – to będziesz mieć okazję do odświeżenia umiejętności i oswojenia rodziny z żeglarskim życiem. Natomiast jeśli nigdy nie byliście na żaglówce – nie macie się czym martwić. Wynajmując jacht ze sternikiem nie trzeba posiadać żadnych umiejętności czy wiedzy.

Weekend na żaglach – jak to zorganizować?

Zacznij od znalezienia pewnej firmy czarterowej, który zapewni Ci jacht i sternika „bez niespodzianek”. Przyjeżdżając za dwa lub trzy dni na jachcie nie chcesz tracić czasu w kolejce do obioru jachtu czy czekając na naprawę usterki. Warto znaleźć również jacht, który będzie można oddać w późniejszej godzinie np. o 15 (standardowo zdanie jachtu większość firm oferuje do godziny 10-11). Opcja późniejszego oddania jachtu jest możliwa czarterując nasze jachtu lub wynajmując jacht ze sternikiem – https://www.czartery.info/.

W przeddzień wyjazdu najlepiej zrobić zakupy by przyjechać już gotowym do wypłynięcia. Jeśli chcecie jeść w gastronomii w portach – nie ma problemu, w maju i czerwcu punkty są w większości otwarte. Jeśli nie wiesz co kupić na rejs – przeczytaj nasz artykuł. W dniu przyjazdu –  daj znać wcześniej o której planujesz dotrzeć do portu – to usprawni odbiór jachtu lub spotkanie ze sternikiem.

Wypływamy w weekendowy rejs po Mazurach – trasa

Czarterując jacht z Giżycka lub Sztynortu możecie pożeglować w klika miejsc. Trasę dostosujcie do swoich preferencji i umiejętności. Ważne by tak zaplanować weekend na żaglach by na spokojnie zdążyć oddać jacht na koniec ;)

  • Giżycko – kanał Niegociński – nocleg w Pięknej Górze – j. Kisajno – j. Dobskie – j. Dargin – nocleg w Sztynorcie – powrót do Giżycka
  • Giżycko – j. Niegocin – nocleg w Wilkasach – j. Niegocin – j. Boczne – Sauna na jeziorze –  nocleg w Rybaczówce – j. Niegocin – powrót do Giżycka
  • Sztynort – j. Dargin – j. Dobskie – postój Kąt Rajcocha – j. Dobskie – j. Dargin – most Sztynorckie – j. Mamry – nocleg w Kietlicach lub Skłodowie – powrót do Sztynortu
  • Sztynort – j. Dargin – nocleg camping Roganty – j. Dargin – most Sztynorckie – j. Mamry – nocleg w Węgorzewie – powrót do Sztynortu
  • Sztynort – j. Dargin – nocleg Harsz – j. Dargin – most Sztynorckie – j. Mamry – j. Święcajty – nocleg w Pięknym Brzegu lub Ognistym ptaku – powrót do Sztynortu

port w SztynorciePort Nowy Sztynort to doskonałe miejsce na weekendowy postój w rejsie

Nasza strona używa ciasteczek, lubimy ciasteczka :) Akceptuję Czytaj więcej