Wprawdzie główną działalnością Gertisu są szkolenia na patent żeglarza jachtowego to w poniższym tekście na tapecie położymy kolejny krok żeglarski czyli rejs morski. Wielu naszych absolwentów po zrobieniu pierwszych kroków żeglarskie postawiło na Mazurach, ruszyło na szerokie (i słone) wody. I to właśnie Wy swoimi opowieściami o nietrafionych rejsach zainspirowaliście nas do stworzenia tego artykułu.
Rejsy morskie
Żeglowanie po morzu jest naprawdę dobrą przygodą, ale pod warunkiem, że świadomie podejmiemy decyzję, że to właśnie żeglarstwo morskie Was interesuje oraz odpowiednio wybierzecie charakter rejsu. Szkoda by było zmarnować wakacje i fundusze na wyjazd z którego nie będziecie zadowoleni. Jeśli nie wiecie czy interesuje Was żeglowanie morskie czy bardzie odpowiadać będzie Wam rejs na jeziorach zajrzyjcie do naszego krótkiego porównania.
All inclusive
Na takim rejsie nie interesują Was tematy obsługi jachtu, gotowania, sprzątania. Wy leżycie, opalacie się, kąpiecie itp. Żeglowaniem i tematami „przyziemnymi” zajmuje się załoga jachtu czyli zwykle kapitan i hostessa/deck hand. Zrobią zakupy, obsłużą sprzęt, dostosują się do Waszych chęci spędzania czasu. Zwykle mało żeglowania – dużo relaksu. Zwiedzanie i chill out.
Polecamy: Karaiby, Tajlandię, Seszele
Rejs morski rekreacyjny
Na rejsach rekreacyjnych poza odpoczynkiem pomagacie kapitanowi w podstawowej obsłudze jachtu (po przeszkoleniu) oraz przyrządzacie sobie wspólnie posiłki i sprzątacie jacht. Kapitan dba o Wasze bezpieczeństwo, podpowie co zwiedzić na lądzie, ale nie zajmuje się szkoleniem żeglarskim załogi. Żeglowania jest więcej – oczywiście zależy na jakim pływacie akwenie, ale raczej jest to pływanie tylko w czasie dnia. Za to macie czas na wycieczki, spacery, knajpki. itp.
Kierunki: Włochy, Chorwacja, Baleary, Włochy, Grecję (Akwen Morza Śródziemnego), Karaiby, Kanary
Rejsy stażowe (rekreacyjno-szkoleniowe)
To dobry wybór rejsu morskiego dla osób, które chcą zrobić krok dalej po kursie na żeglarza jachtowego, którym znudziły się już jeziora i chcą przygotować się do kursu na jachtowego sternika morskiego. Na rejsie stażowym odnajdą się również osoby, które lubią aktywne spędzanie czasu. Załogę dzieli się zwykle na wachty (2-3 osoby), które mają ma swoje obowiązki – czas gdy pomaga sterować jachtem, uczy się podstaw nawigacji, pilnuje jachtu płynąc w nocy, ale również gotuje, utrzymuje porządek na jachcie itp. Kapitan przekazuje swoją wiedzę tak by po rejsie można o sobie powiedzieć, że jest się wykwalifikowanym członkiem załogi, a nie pasażerem. Pewnie będzie okazja by żeglować również w nocy. W czasie postoju w porcie jest trochę czasu na zwiedzanie – ale wszak – nie jest to głównym celem.
Kierunki: Wyspy Kanaryjskie, Morze Bałtyckie, Morze Północne, Wybrzeża Atlantyku (Norwegia, Irlandia, Francja itp.)
Rejsy szkoleniowe
Rejsy morskie szkoleniowe jako kolejny krok po żeglowaniu stażowym. Takie rejsy nastawione na naukę dowodzenia jachtem morskim i zdecydowanie warto mieć już wcześniejsze doświadczenie z żeglowania po morzu. Poza obowiązkami wachtowymi (sterowanie, obsługa żagli, gotowanie itp.) uczycie się przepisów, nawigacji, poznajecie zasady bezpieczeństwa, komunikacji itp. Żeglujecie dużo, w porcie stoicie mało i może się okazać to to co zwiedzicie to wyłącznie najbliższe miejsce ze złocistym trunkiem. Jeśli po takim rejsie chcecie przystąpić do egzaminu polecamy szukać opcji 2 tygodniowych
Miejsce rejsu tak naprawdę nie ma znaczenia, ale my polecamy takie szkolenia i rejsy szkoleniowe na których będziecie mieć do pokonania większy dystans – np. Morze Bałtyckie (rejsy do Szwecji, Danii), Morze Północne (Kanał Angielski), Ocean Atlantycki.
No to jaki rejs morski wybrać?
Jeśli mielibyśmy doradzić drogę krok po kroku polecilibyśmy taką kolejność:
1. Szkolenie na żeglarza jachtowego – tygodniowe lub dwutygodniowe
2. Rejs doszkalający na Mazurach, a jeśli czujesz się pewnie to samodzielny czarter jachtu ze znajomymi.
3. Rejs morski rekreacyjny by zobaczyć, o co w ogóle chodzi w tym pływaniu po morzu. Lub rejs morski stażowy, ale tylko jeśli bardziej zależy Ci na nauce żeglowania niż zwiedzaniu. Jeśli chcesz turystycznie – rejs stażowo-rekreacyjny czyli np. na 2 tygodnie ;)
4. Rejs szkoleniowy – oczywiście jeśli chcecie kroczyć dalej żeglarską ścieżką i przygotować się do egzaminu na Jachtowego Sternika Morskiego. Wymaganiem egzaminacyjnym jest posiadanie stażu morskiego – 200 h w co najmniej dwóch rejsach. Realnie taki czas jesteś w stanie wypływać w ciągu 3 tygodniowych rejsów (stażowo-rekreacyjnych i szkoleniowych).