Patent Żeglarza Jachtowego
Patent żeglarski to dokument będący odpowiednikiem prawa jazdy w żeglarskie. Osoby które chcą dowodzić jachtem, którego długość przekracza 7,5 m muszą go posiadać. W Polsce istnieją 3 stopnie żeglarskie. Aby żeglować po wodach śródlądowych (jeziora i rzeki) wystarczy uzyskać pierwszy z nich – patent żeglarza jachtowego.
Zdobycie patentu nie jest skomplikowane – w pierwszej kolejności najlepiej udać się na profesjonalny kurs żeglarski prowadzony przez polecaną szkołę. Po ukończeniu szkolenia i zdobyciu odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności najlepiej niezwłocznie przystąpić do egzaminu na patent. Organizatorem egzaminów może być Polski Związek Żeglarski lub szkoły żeglarskie posiadające odpowiednie upoważnienie od Ministerstwa. Nasza szkoła żeglarstwa posiada takie uprawnienia i po każdym kursie na patent, który organizujemy można przystąpić do takiego egzaminu.
Chcesz wiedzieć czego spodziewać się na egzaminie żeglarskim – przeczytaj!
Wymagania konieczne do uzyskania patentu żeglarza jachtowego:
- ukończenie 14 roku życia najpóźniej w dniu egzaminu (osoby niepełnoletnie muszą posiadać zgodę rodzica/opiekuna)
- zdanie egzaminu na stopień żeglarza jachtowego.
Uprawnienia jakie zdobędziesz po zdanym egzaminie:
- prowadzenie jachtów żaglowych bez lub z pomocniczym napędem mechanicznym po wodach śródlądowych,
- prowadzenie jachtów żaglowych (które mogą być wyposażone w pomocniczy napęd mechaniczny) o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.
Egzamin na patent żeglarza jachtowego
Zakres wymagań do egzaminu na patent żeglarza jachtowego określony jest w przepisach. Każda komisja egzaminacyjna musi zastosować się do niego i zadawać zadania do wykonania zgodnie z wymienionymi w rozporządzeniu. Manewry każdemu zdającemu przydziela członek komisji prowadzący egzamin. Wybierane są one z określonej puli standardowych manewrów: zwrot przez sztag, zwrot przez rufę, stanięcie w dryf, manewr podejścia do człowieka, podejście do boi, podejście i odejście od nabrzeża, kotwiczenie. Część teoretyczna egzaminu to test składający się z 75 pytań jednokrotnego wyboru. Egzamin teoretyczny układa każda komisja niezależne, a pytania obejmują zagadnienia z przepisów, locji, teorii żeglowania, budowy jachtów, meteorologii i ratownictwa. Aby część teoretyczna była zaliczona należy zdobyć na teście minimum 65 punktów.
Procedura uzyskania patentu żeglarskiego
Po zdanym egzaminie Komisja Egzaminacyjna wystawia „Zaświadczenie o zdaniu egzaminu”. Ten dokument nie jest jeszcze uprawnieniem w rozumieniu prawa i nie możemy żeglować na większych jachtach posiadając wyłącznie to zaświadczenie. Aby uzyskać uprawnienia należy złożyć wniosek o wydanie patentu do Polskiego Związku Żeglarskiego. Wniosek ten składa się elektronicznie poprzez stronę internetową: https://patenty.pya.org.pl/ . Po wypełnieniu wniosku należy wnieść opłatę za wydanie dokumentu, wydrukować i podpisać wniosek i wysłać wraz z „zaświadczeniem o zdaniu egzaminu” na podany adres. Jeśli posiadamy zniżkę dla osób uczących się do 25 roku życia dodatkowo musimy dołączyć ksero legitymacji szkolnej/studenckiej.
Wygląd patentu:
Wymiana patentu lub wydanie duplikatu patentu żeglarza jachtowego
Jeśli zmieniamy nazwisko lub z innego powody chcemy wymienić patent (np duża zmiana wyglądu, wymiana starego papierowego patentu na nowy) również należy złożyć wniosek do PZŻ. Tak samo postępujemy gdy zgubimy lub uszkodzimy swój patent.
Całą procedura opisana jest na stronie związku w zakładce wymiana/duplikat patentu. Ponownie wypełniamy wniosek i dołączamy do niego aktualne zdjęcie , oryginał posiadanego patentu lub kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem (notarialnie) oraz jeśli to konieczne dokument potwierdzający zmianę danych osobowych (kopia dowodu osobistego lub aktu małżeństwa). W przypadku wniosku o wydanie duplikatu związanego ze zgubieniem patentu należy załączyć oświadczenie o zgubieniu patentu.
Poznaj szczegółowy program szkolenia na patent żeglarza jachtowego
Chcesz zdobyć patent żeglarza jachtowego – zapisz się na szkolenie żeglarskie:
Szkolenia żeglarskie indywidualne
Obozy żeglarskie dla osób pełnoletnich – 14 dniowe
Obozy żeglarskie dla osób pełnoletnich – 7 dniowe
Obozy żeglarskie dla osób niepełnoletnich – 14 dniowe
Dalsze stopnie żeglarskie
Kolejnym krokiem żeglarskim po zdobyciu patentu żeglarza jachtowego może być uzyskanie kolejnych stopni żeglarskich: jachtowego sternika morskiego i kapitana jachtowego. W tym celu należy najpierw zdobyć staż jako załoga pływając w rejsach morskich. Drugą ścieżką rozwoju żeglarskiego jest zbieranie doświadczenia na śródlądziu prowadząc własne rejsy, a następnie zapisanie się na kurs instruktorski na Nauczyciela Żeglowania PZŻ.