Strona główna » Od ilu lat można żeglować?

Od ilu lat można żeglować?

Autor: Brożka
dzieci na jachcie
Wielu rodziców zastanawia się czy ich dziecko już „nadaje się” na obóz żeglarski. Dziś odpowiemy na pytanie „czy istnieje granica od ilu lat można żeglować”? Wprawdzie Gertis zajmuje się przede wszystkim organizacją wyjazdów dla dorosłych to mamy też spore doświadczenie zarówno w organizacji rejsów rodzinnych, jak i obozów młodzieżowych. Dlatego jeśli zastanawiasz się nad wysłaniem dziecka na rejs lub wspólny wyjazd na żagle, ale masz wątpliwości od jakiego wieku można żeglować – odpowiedź znajdziesz poniżej.

 

Kiedy zacząć żeglarską przygodę – od ilu lat można żeglować?

Dolna granica wieku w żeglarstwie w zasadzie zależy od rodzica. Znamy osoby żeglujące z dziećmi od ich pierwszych miesięcy na świecie. Są to oczywiście pojedyncze przypadki, dotyczące przede wszystkim rodzin związanych z żeglarstwem od wielu lat. Ale jeśli wcześniej nie żeglowaliście pierwsze rodzinne kontakty z żeglarstwem polecamy zacząć gdy maluch ma przynajmniej 4-5 lat. Wspólny weekendowy wyjazd na żagle na rejs ze sternikiem może być doskonałym pomysłem na sprawdzenie jak dziecko czuje się na jachcie i jak rodzice zapatrują się na taką formę wypoczynku. Jeśli taka forma wypali można myśleć o wspólnym wakacyjnym rejsie rodzinnym. Przy młodszych dzieciach taki rejs powinno się zaplanować jako przygodę na jachcie i zwiedzanie z krótkimi przelotami między portami i wieloma atrakcjami dodatkowymi.

Od 5-6 lat dzieci mogą też brać udział w zajęciach w klubach żeglarskich. Organizują one w czasie roku szkolnego zajęcia na jachtach typu Optymist. Tam w grupie rówieśników takie maluchy stawiają pierwsze samodzielne kroki pod okiem instruktorów. Mają też możliwość rozwoju i rozpoczęcia pływania sportowego i przygotowania się do startu w rywalizacji regatowej.

rejs z małym dzieckiem po Mazurachrodzinne żeglowanie możliwe jest nawet z niemowlakiem – choć to raczej propozycja dla żeglarskich rodzin

Żeglarskie propozycje dla dziecka 8-13 lat

Rejs rodzinny z dziećmi w wieku 8-13 lat to fajna propozycja zwłaszcza gdy udział w takim wyjeździe bierze kilka rodzin z dziećmi w podobnym wieku. O ile maluchy szybko nudzą się na jachcie to dzieci w wieku „podstawówkowym” chętnie uczą się podstawowych żeglarskich umiejętności i szybko stają się pomocnymi członkami załogi. Taki rodzinny wypad można połączyć ze szkoleniem na patent żeglarza jachtowego dla rodziców. Dzięki czemu cała rodzina wróci z nowymi umiejętnościami.

Podstawówka to również czas kiedy można myśleć o samodzielnym wyjeździe dziecka na obóz zorganizowany. Dla tej grupy wiekowej znaleźć można różne opcje wakacyjnych wyjazdów. Jeśli pociecha jeszcze nie jest gotowa na dłuższy pobyt z dala od domu polecamy formę półkolonii żeglarskich gdzie uczestnicy spędzają cały dzień nad wodą, a na noc wracają do domu. Jeśli dziecko jest gotowe na wakacje bez rodziców można wybrać wyjazd na kolonię czy obóz. Najlepszym rozwiązaniem są wyjazdy stacjonarne gdzie dzieci przebywają w jednym miejscu gdzie zorganizowane mają zajęcia. Polecamy szczególnie te propozycje które są zróżnicowane pod względem programu i łączą w sobie żeglarstwo z innymi aktywnościami na świeżym powietrzu – kajakami, podchodami, grami zespołowymi itp. Natomiast dla dzieci w tym wieku raczej nie polecamy rejsów wędrownych ponieważ wymagają one od uczestników większej samodzielności.

Od ilu lat można żeglować na rejsach młodzieżowych

Obozy żeglarskie dla młodzieży w formie rejsów wędrownych polecamy dla młodzieży od 13-14 roku życia. Związane jest to z samodzielnością, która wymagana jest na tego typu wyjazdach. Nie są to duże wymagania, ale ważne jest by dziecko potrafiło się samodzielnie spakować, pilnowało swoich rzeczy, umiało wykonać podstawowe obowiązki domowe (np. zrobić sobie kanapki czy herbatę, posprzątać łóżko, zadbać o własną higienę). Jeśli taki wyjazd dla nastolatka ma być pierwszym kontaktem z żeglarstwem zdecydowanie polecamy rejsy rekreacyjne na których uczestnicy uczą się obsługi jachtu i podstaw żeglarstwa, ale ważniejszy jest program turystyczny. Młodzieżowe rejsy szkoleniowe na patent żeglarza jachtowego mają bardziej napięty program pod kątem szkolenia. Wymaganiem do przystąpienia do egzaminu na żeglarza jachtowego jest ukończenie 14 lat.

Oczywiście bywają młodsze dzieci, które bez problemu radzą sobie na jachcie. W przypadku naszych wyjazdów jest możliwość przyjęcia młodszego uczestnika na rejs młodzieżowy jeśli przyjeżdża on ze starszym rodzeństwem czy kuzynostwem, które niejako sprawuje nad nim „pieczę” i jest wsparciem w starszej grupie.

Podsumowując – od jakiego wieku można żeglować?

  • od 14 lat – rejsy wędrowne z podstawami żeglarstwa, obozy żeglarskie i rejsy szkoleniowe na patent
  • 8 – 13 lat – obozy stacjonarne z elementami żeglarstwa, rejsy rodzinne rekreacyjne lub rejsy rodzinne ze szkoleniem
  • 5-8 lat – rejsy rodzinne rekreacyjne, półkolonie żeglarskie, popołudniowe zajęcia w klubach sportowych
  • poniżej 5 lat – jeśli nie jesteście żeglującą rodziną – raczej krótki, jednodniowy wypad „zwiadowczy” by zobaczyć jak wszyscy czujecie się na jachcie.

Nasza strona używa ciasteczek, lubimy ciasteczka :) Akceptuję Czytaj więcej