Strona główna » Obsługa kuchenki gazowej na jachcie

Obsługa kuchenki gazowej na jachcie

Autor: Brożka
kuchnia na jachcie kambuz

Każdy żeglarz wie, że bezpieczeństwo na jachcie jest najważniejsze. Składa się na nie wiele czynników związanych zarówno z żeglowaniem jak i z mieszkaniem na jachcie. Zarówno żaglówki jak i łodzie typu houseboat nie różnią bardzo pod względem hotelowym od przyczepy campingowej, ale jednak… bujają się na wodzie. A to powoduje, że należy ze szczególną ostrożnością używać kuchenki gazowej przygotowując posiłki. W tym krótkim artykule powiemy Ci jak obsługiwać instalację gazową na jachcie.

Jak zbudowana jest instalacja gazowa na jachcie?

Instalacja gazowa na jachcie składa się z kuchenki gazowej i butli gazowej, które są połączone wężem. Butla gazowa zawsze powinna znajdować się poza kabiną jachtu, w wentylowanej bakiście. W zależności od rodzaju jachtu montuje się je w forpiku lub w achterpiku. Na jachtach stosuje się małe, turystyczne butle gazowe (2/3 kg) napełnione gazem propan-butan. Jeśli armator jachtu nie zapewnił na czarter zapasowej butli, a gaz w czasie rejsu się skończył można wymienić ją na pełną na stacji benzynowej.

Między butlą a wężem powinien zawsze znajdować się reduktor, który nakręca się na butlę, a jego zadaniem jest regulacja ciśnienia gazu podawanego do węża. Ważne! Między reduktorem, a butlą zawsze musi znajdować się gumowa uszczelka odpowiedniego rozmiaru. Za każdym razem przy wymianie butli powinno się ją wymieniać na nową! Pamiętaj – gwinty gazu kręcą się w lewo – przeciwnie niż wszystkie inne ;)

Ważne! Między reduktorem, a butlą zawsze musi znajdować się gumowa uszczelka odpowiedniego rozmiaru. Za każdym razem przy wymianie butli powinno się ją wymieniać na nową!

 

Jak obsługiwać kuchenkę na jachcie?

Aby bezpiecznie przygotować posiłki na jachcie całą załogę należy na początku rejsu zapoznać z zasadami obsługi kuchenki gazowej. To bardzo istotne bo domowe przyzwyczajenia mogą być na jachcie bardzo niebezpieczne!

  • Nie zostawiaj kuchenki bez nadzoru – jeśli gotujecie coś na jachcie zawsze jedna osoba pilnuje garnków
  • Za każdym razem po gotowaniu zakręcaj butlę gazową oraz zawór bezpieczeństwa gazu
  • Nie kładź w pobliżu kuchenki żadnych przedmiotów – szczególnie szmatek, ręczników papierowych, desek itp.

Procedura odpalania kuchenki jachtowej

  1. Otwórz zawór bezpieczeństwa gazu pod kuchenką
  2. Okręć butlę gazową
  3. Podpal palnik w kuchence – wciśnij, przekręć i przytrzymaj wciśnięte pokrętło od kuchenki. Dopiero po kilku sekundach możesz puścić pokrętło (jeśli puścisz je od razu gaz zgaśnie)
  4. Gotuj do woli, pamiętając o pilnowaniu garnków.

Procedura gaszenia kuchenki jachtowej

  1. Gdy skończysz gotować w pierwszej kolejności zakręć butlę z gazem
  2. Gdy płomień na kuchence zgaśnie – przekręć pokrętło od gazu na pozycję wyłączoną
  3. Zakręć zawór bezpieczeństwa gazu pod kuchenką

     

Najczęstsze awarie kuchenki gazowej na jachcie

Jachtowe kuchenki przysparzają nie lada problemów. Jednak z większością awarii można poradzić sobie samodzielnie! Poniżej omawiamy najczęstsze awarie z jakimi możemy się spotkać na łodzi.

  • Palnik daje nierówny płomień, pali się częściowo, przerywa
    W większości wypadków wystarczy sprawdzić czy palnik jest czysty i suchy. Często po umyciu kuchenki pod dekielkami palnika zostaje woda, która blokuje dojście gazu do palnika (wysusz ręcznikiem papierowym).
    Jeśli to nie wystarczy trzeba przetkać dyszę palnika. Zrób to przy pomocy igły lub cienkiego drucika
  • Gaz gaśnie po puszczeniu pokrętła od gazu (mimo przytrzymania)
    Problemem jest najprawdopodobniej wypadająca termopara (biały bolec wystający obok palnika). Zajrzyj pod kuchenkę i sprawdź czy termopara jest na swoim miejscu i czy nie opadła w otworze. Jeśli tak popraw jej położenie (może je podkleić taśmą by nie wpadła ponownie).
  • Palnik się nie odpala
    Gaz nie dochodzi do kuchenki. Sprawdź czy zawór gazu pod kuchenką jest odkręcony, sprawdź czy zawór na butli jest odkręcony. Sprawdź czy w butli jest gaz. Sprawdź czy uszczelka między butla, a reduktorem nie napęczniała (jeśli tak trzeba ją wymienić na nową).

zawór gazu na jachcie

Nasza strona używa ciasteczek, lubimy ciasteczka :) Akceptuję Czytaj więcej