Strona główna » Jak zorganizować wyjazd szkolny na żagle?

Jak zorganizować wyjazd szkolny na żagle?

Autor: Brożka
wyjazd szkolny na żagle

Wyjazd klasowy czy szkolny na żagle to ciekawy pomysł  na zieloną szkołę pozostawiającą wiele wspomnień i pozwalający zintegrować uczniów. Jednak organizacja takiego rejsu po Mazurach dla grupy szkolnej rodzi kilka pytań, na które zajdziesz odpowiedzi poniżej. Jednak zanim do nich przejdziemy w kilku słowach opiszemy jak wygląda taka zielona szkoła pod żaglami

Rejs żeglarski dla klasy – jak wygląda zielona szkoła na jachtach?

Najbardziej polecamy wyjazdy trwające 3 lub 4 noce. Dłuższe też są oczywiście możliwe, ale najczęściej to właśnie takie wyjazdy wybierają szkoły. Uczestnicy przyjeżdżają do Giżycka gdzie czekają już na nich jachty i nasi instruktorzy pełniący rolę sternika łodzi . Na każdym jachcie nocuje od 4 do 7 uczestników (najwygodniej jest w 5-6 osób). W zależności od ustaleń sternicy nocują na jachtach lub poza nimi (wyjazd na noc i powrót rano na kolejny dzień).  Na każdym jachcie znajdują się miejsca do spania (4 koje podwójne), kącik kuchenny (kuchenka, chłodziarka, garnki, talerze sztućce itp). Wszystkie jachty posiadają również ogrzewanie, które można włączać na noc jeśli robi się chłodno. W czasie rejsu uczestnicy korzystają z węzła sanitarnego znajdującego się w portach.

 

W czasie takiego wyjazdu proponujemy trasę: Giżycko – Wilkasy (1 nocleg) – Nowy Harsz/Roganty/Zimny Kąt (2 nocleg) – Sztynort (3 nocleg) – Giżycko (4 nocleg). Trasa zakłada żeglowanie po jeziorach Niegocin, Tajty, Kisajno, Dargin oraz pokonanie kanałów Niegocińskiego i Piękna Góra. Można zobaczyć z wody również  objęte rezerwatami „Łabędzi szlak” i jezioro Dobskie. A na lądzie zwiedzić np. Twierdzę Boyen w Giżycku, a w Sztynorcie eMuzeum Ekologii i Żeglarstwa czy zabudowania pałacowe.

Sternik świetnie samodzielnie poradzi sobie z obsługą i prowadzeniem jachtu, ale każdy z uczestników na początku rejsu zostanie przeszkolony z zasad bezpieczeństwa i obsługi podstawowych sprzętów. W czasie dnia na wodzie dowodzi on swoją załogą, steruje jachtem i dba o bezpieczeństwo na pokładzie. Opieką nad uczestnikami i organizacją części lądowej zajmują się nauczyciele/opiekunowie grupy, natomiast kadra instruktorska chętnie podpowie i pomoże w organizacji (ognisko, podchody, lekcja na środku jeziora…)

Kto może być organizatorem Zielonej Szkoły?

Wyjazdy klasowe w czasie roku szkolnego muszą być organizowane przez placówkę oświatową (np. szkołę). Nie wyklucza to jednak tego by wyjazd szkolny na żagle odbywały się we współpracy ze Szkołą Żeglarstwa Gertis. Jednak inicjatorem takiego wyjazdu musi być szkoła / nauczyciel (organizator musi być z ramienia placówki oświatowej), a wyjazdu musi być zatwierdzony przez Dyrekcję (szczegóły znajdują się m.in. w Rozporządzeniu). Opiekunowie na taki wyjazd muszą być zapewnieni przez organizatora (nauczyciele ze szkoły, rodzicie uczniów, zatrudnieni przez szkołę zewnętrzni opiekunowie).

O czym musi pamiętać organizator Zielonej Szkoły?

Każdy wyjazd klasowy lub szkolny musi posiadać dokumentację zatwierdzoną przez Dyrekcję Szkoły. Wśród nich są:

  • „Karta wycieczki” to dokument w którym określa się cele i założenia programowe, trasę wyjazdu, termin, ilość uczestników, Kierownika Wycieczki oraz opiekunów.
  • Zgoda rodziców na wyjazd – rodzice uczniów powinni zostać poinformowani o wyjeździe oraz wyrazić zgodę na zaproponowany program i formę wyjazdu.
  • Regulamin wycieczki szkolnej w którym zawarte będą zasady bezpieczeństwa, zachowania się w miejscach publicznych, higieny, odpowiedzialności za siebie i swoje mienie
  • Harmonogram określający program wycieczki – godziny zajęć, plan dnia, przewidziane atrakcje itp.
  • Lista uczestników
  • Ubezpieczenie na czas trwania wyjazdu w zakresie NNW

Na etapie planowania powinno przygotować się kosztorys wyjazdu dzięki któremu będzie można określić realne wydatki poniesione na wyjazd i finalną cenę wyjazdu na osobę.

Co wziąć pod uwagę przygotowując kosztorys Zielonej Szkoły pod żaglami?

Elementy które trzeba uwzględnić na etapie planowania wyjazdu klasowego czy szkolnego na żagle na Mazurach:

  • zakwaterowanie – jachty (ile osób ma nocować na jachcie, jakiej wielkości mają być jachty)
  • kadra – opiekunowie (ilość opiekunów określa dyrekcja – zwykle minimum 1 opiekun na 20 uczestników)
  • sternicy jachtów – minimum tylu ilu jest jachtów
  • wyżywienie – możliwe opcje to gastronomia lokalna, catering dowożący np. obiady do miejsca postoju lub przygotowywanie posiłków na jachtach.
  • paliwo i opłaty portowe
  • ubezpieczenie
  • atrakcje (bilety wstępu, ogniska, zajęcia programowe)
  • dojazdy na miejsce rozpoczęcia rejsu

Co szkoła żeglarstwa zapewnia w ramach organizacji Zielonej Szkoły wraz z placówką oświatową?

Szkoła Żeglarstwa Gertis zagwarantuje profesjonalnie przygotowany sprzęt na wyjazd szkolny na żagle (nowoczesne, w pełni wyposażone i zadbane jachty, obsługę techniczną dostępną na terenie WJM w przypadku jakiejkolwiek awarii). Na życzenie Szkoła Żeglarstwa Gertis zapewni wyżywienie – dostarczane na jachty świeże produkty do przygotowania posiłków oraz jadłospis zapewniający w pełni zbilansowane posiłki, łatwe w przygotowaniu dla uczestników wyjazdu.
Doświadczonych instruktorów, którzy będą obsługiwali jachty i prowadzili warsztaty w ramach zajęć na wodzie. Propozycję trasy i portów (z uwzględnieniem życzeń organizatora odnośnie odwiedzanych miejsc), z założeniem (ze względu na warunki pogodowe) bezpiecznej i przyjemnej żeglugi dla uczestników.

Jakie atrakcje można zwiedzić w czasie rejsu szkolnego po Mazurach?

W ramach wypoczynku Szkoła Żeglarstwa Gertis może ułożyć trasę wypoczynku, dzięki której uczestnicy będą mogli skorzystać z atrakcji takich jak: zwiedzanie Twierdzy Boyen, park linowy (od czerwca), papugarnia, zwiedzanie Muzeum żeglarstwa i środowiska w Sztynorcie, bunkry w Mamerkach (rejs powyżej 3 nocy), skansen Węgorzewo (rejs powyżej 3 nocy).

Nasza strona używa ciasteczek, lubimy ciasteczka :) Akceptuję Czytaj więcej