Zastanawiasz się nad nową aktywnością w swoim życiu? Chcesz zacząć żeglować, ale nie wiesz jak? Szukasz nowego, ciekawego zajęcia, a może nawet pasji? Żeglarstwo jest super pomysłem, bo bardzo szybko nauczysz się podstaw, które pozwolą Ci świetnie się bawić i rozwijać swoje umiejętności! Opowiemy Ci jak rozpocząć swoją przygodę z żeglowaniem i czego się spodziewać na poszczególnych krokach tej drogi.
Najtrudniejszy pierwszy krok – od czego zacząć przygodę z żeglarstwem?
Jak w każdej nowej aktywności najtrudniejszy bywa sam początek, a w zasadzie podjęcie decyzji, że chcesz jechać na żagle. A jeśli w Twoim otoczeniu nie ma nikogo, kto żegluje i może zabrać Cię ze sobą na rejs robi się jeszcze trudniej. „Nie mam nikogo kto pojedzie ze mną” to właśnie ten argument często jest hamulcem całej żeglarskiej przygody. A prawda jest taka, że zdecydowana większość osób zapisuje się samodzielnie na rejsy i kursy żeglarskie. To na wyjeździe poznasz osoby z którymi stworzysz załogę na czas rejsu.
„Nie mam nikogo kto pojedzie ze mną” to właśnie ten argument często jest hamulcem całej żeglarskiej przygody. A prawda jest taka, że zdecydowana większość osób zapisuje się samodzielnie na rejsy i kursy żeglarskie.
Czy na pewno nadaję się na kurs żeglarski?
Kiedy decyzja została podjęta i chcesz zapisać się na wyjazd żeglarski pojawiają się pierwsze wątpliwości… Czy nadaję się na taki wypad? Przecież dopiero zaczynam i nie umiem żeglować. A co jeśli nie będę potrafić nic zrobić na jachcie? Te wątpliwości są zrozumiałe, ale zupełnie niepotrzebne! Wszyscy uczestnicy na kursach żeglarskich przyjeżdżają po to by nauczyć się żeglowania od podstaw, a instruktorzy wprowadzą Cię krok po kroku we wszystkie zagadnienia. Każdy z nich zadawał sobie pytania „jak zacząć żeglować?” i „czy się nadaję?”. Dlatego jeśli nie masz doświadczenia żeglarskiego najlepszym krokiem na początek jest zapisanie się na szkolenie żeglarskie lub wynajęcie jachtu ze sternikiem na jednodniowe lub weekendowe pływanie.
Wszyscy uczestnicy na kursach żeglarskich przyjeżdżają po to by nauczyć się żeglowania od podstaw, a instruktorzy wprowadzą Cię krok po kroku we wszystkie zagadnienia. Każdy z uczestników zadaje sobie przed kursem pytania „jak zacząć żeglować?” i „czy się nadaję?”. Nie przejmuj się – wszyscy startujecie od początku!
Krok drugi: kurs żeglarski – czego się spodziewać?
Szkolenia żeglarskie organizowane są w różnej formie. My polecamy kursy ciągłe czyli trwające kilka dni bez przerwy (w zależności od opcji mają od 6 do 14 dni). Na takim wyjeździe żeglarskim uczestnicy podzieleni są na kilkuosobowe załogi (im mniej liczne tym więcej czasu szkoleniowego przypada dla Ciebie!) , a zajęcia odbywają się codziennie. Na większości kursów na patent żeglarza jachtowego mieszka się na jachcie i można nauczyć się nie tylko podstawowych zagadnień, ale też wszystkich aspektów związanych z żeglarskim życiem. Rejsy szkoleniowe w czasie których codziennie zatrzymujesz się w innym miejscu pozwalają poznać różne porty oraz przygotują Cię do prowadzenia samodzielnych rejsów w przyszłości.
Szkolenie żeglarskie powinno składać się z dwóch części – zajęć praktycznych na których uczysz się obsługi jachtu i poszczególnych manewrów oraz teorii. Nawet wielokrotne przeczytanie podręcznika żeglarskiego czy oglądnięcie filmu w internecie nie przygotuje Cię do wykorzystania wiedzy w praktyce. Dlatego szukając kursu na patent żeglarza jachtowego wybieraj te szkolenia na których w czasie szkolenia odbywają się zajęcia teoretyczne. Na nich instruktorzy nie tylko wytłumaczą zagadnienia i odpowiedzą na pytania, ale też podadzą przykłady z życia i zastosowanie wiedzy w codziennych sytuacjach.
Szkolenia żeglarskie zakończone są w większości egzaminem państwowym na patent żeglarza jachtowego. Nie ma obowiązku przystępowania do tego egzaminu. Jeśli nie czujesz się na siłach lub potrzebujesz więcej ćwiczeń by się przygotować po prostu daj sobie czas. Pamiętaj, że każdy uczy się w innym tempie a czasem wystarczy dodatkowy dzień pływania indywidualnego z instruktorem by nabrać pewności i doszlifować elementy. Natomiast jeśli chodzi o egzamin – ze szczegółami możesz zapoznać się na naszej stronie dotyczącej egzaminów żeglarskich i motorowodnych. Jeśli interesuje Cię jak wygląda cześć teoretyczna egzaminu możesz rozwiązać nasz próbny egzamin teoretyczny – link do testu.
Krok trzeci – doskonalenie i zdobywanie doświadczenia
To moment kiedy pytanie „jak zacząć żeglować?” zamienia się w „jak zacząć żeglować lepiej?”. Trzeba powiedzieć jasno, że po zdaniu egzaminu i uzyskaniu patentu żeglarza jachtowego jeszcze mało się potrafi. Śmiało można porównać to z prawem jazdy. Mało kto po odbiorze prawka ruszył na road trip po Europie. Podobnie jest z żeglarstwem – zdobycie patentu to dopiero początek drogi do samodzielnego i pewnego prowadzenia jachtu. Na tym etapie najlepiej doskonalić swoje umiejętności!
Można zrobić to na kilka sposobów:
- wyczarterować jacht z instruktorem na pływanie indywidualne – jednodniowe, weekendowe czy nawet tygodniowe. Na taki rejs możesz umówić się z grupą znajomych – Ty ćwiczyć manewry i prowadzenie jachtu, a znajomi poznają podstawy i zdobywają umiejętności załogantów
- wziąć ponownie udział w kursie żeglarskim w formie rejsu szkoleniowego po Mazurach – to świetna opcja jeśli kurs w którym brało się udział nie zaspokoił Twoich potrzeb i gdy „masz papier” ale czujesz, że nie umiesz. Polecamy tą opcję np. jeśli patent zrobiłeś na szkoleniu weekendowym lub stacjonarnym.
- zapisać się na rejs doskonalący łączący w sobie rekreację i ćwiczenia umiejętności
Krok czwarty – jak zacząć żeglować samodzielnie?
Można powiedzieć, że samodzielny czarter jachtu to ostatni etap w szkoleniu się na żeglarza. Prawda jest jednak taka, że to duży krok, który tak naprawdę rozpocznie nowy rozdział w żeglarskiej drodze. Decyzja o samodzielnym wyczarterowaniu żaglówki i popłynięciu w roli sternika ze znajomymi lub rodziną to poważny krok. Trzeba wziąć odpowiedzialność za załogę oraz powierzony sprzęt. Ale ten pierwszy samodzielny rejs wcale nie musi być straszny! Jeśli dobrze go zaplanujesz, wynajmiesz jacht ze sprawdzonej firmy i przygotujesz ekipę z którą będziesz pływać na to czego może się spodziewać to najważniejsze elementy będziesz mieć załatwione.
Dobrą opcją przy pierwszym samodzielnym rejsie jest wynajęcie na pierwsze dni (lub na cały rejs) instruktora, który będzie Twoim skrzydłowym i aniołem stróżem. Można powiedzieć, że będzie on pełnił funkcję „drugiego pilota” lub „suflera”. Podpowie, doradzi, uchroni od błędów, ale to Ty będziesz dowodzić i podejmować decyzje.