Strona główna » Jak wybrać rejs młodzieżowy?

Jak wybrać rejs młodzieżowy?

Autor: Brożka
obóz żeglarski dla młodzieży

Zbliżająca się wiosna to doby czas na poszukiwanie i wybór żeglarskiego obozu dla młodzieży. Jak znaleźć ten najlepszy rejs czy obóz młodzieżowy? Na co zwrócić uwagę by Wasze dziecko wróciło z wyjazdu całe, zdrowe i zakochane w żeglarstwie?

Gertis, a rejs młodzieżowy?

Po wielu latach współpracy z pośrednikami zajmującymi się organizacją wyjazdów młodzieżowych podjęliśmy decyzję, że chcemy samodzielnie, od A do Z zająć się takimi kursami. Przede wszystkim dlatego, że zaczęły do nas docierać od rodziców sygnały o niedociągnięciach organizacyjnych. Gdzieś okazało się że przyjechało za dużo uczestników, gdzieś kadra budziła wątpliwości, a gdzie indziej młodzież pływała na niesprawnym jachcie. Właśnie dlatego za namowami absolwentów kursów żeglarskich dla dorosłych do naszej standardowej oferty dołączyliśmy ofertę skierowaną do młodzieży. Znajdziecie w niej rejsy szkoleniowe i rejsy rekreacyjno-doszkoleniowe od 14 roku życia.

Rejs młodzieżowy – sprawdź organizatora!

Ponieważ jako organizator obozów żeglarskich mamy już ponad 15-letnie doświadczenie, możemy rzetelnie doradzić rodzicom na co powinni zwrócić uwagę wybierając obóz żeglarski dla młodzieży, rejs czy kurs na paten.

  1. Organizator
    najważniejszą rzeczą, którą należy sprawdzić to czy organizator ma zarejestrowaną działalność i jest wpisany do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych.
  2. Zgłoszenie wypoczynku w Kuratorium
    Organizator wypoczynku dzieci i młodzieży ma obowiązek zgłosić go do bazy Ministerstwa najpóźniej na 21 dni przed rozpoczęciem obozu. Zachęcamy rodziców do sprawdzenia czy wybrany przez Was obóz został zgłoszony (link: https://wypoczynek.men.gov.pl/ )

Dodatkowo polecamy sprawdzić doświadczenie danej firmy. Czy to w zakresie organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, czy to w zakresie organizacji rejsów i szkoleń żeglarskich. Oglądnijcie zdjęcia z minionych lat, czytajcie opinie w internecie , no i oczywiście – popytajcie znajomych!

obóz żeglarski dla młodzieży

Szczegóły organizacyjne żeglarskiego obozu młodzieżowego

W zasadzie jeśli dwa punkty formalne są spełnione wyjazd organizowany jest zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jednak realnie patrząc – różnie to bywa – i mimo spełnienia warunków formalnych obóz obozowi nie jest równy. Dlatego wybierając rejs młodzieżowy koniecznie sprawdźcie również składowe imprezy. Wśród nich będą:

Jachty

Dowiedzcie się na jakich jachtach mieszkać i pływać będzie Wasze dziecko. Ważne są wielkość, rocznik sprzętu oraz to czy organizator dysponuje stałą, znaną sobie flotą czy podnajmuje jachty z zewnątrz. Zobaczcie zdjęcia danych jednostek. Nawet jeśli wy nie znacie się na żeglarstwie porównując fotografie będziecie mogli wyrobić sobie choć wstępne zdanie.

Uczestnicy

Pierwszym tematem jest wielkość grupy czyli ilu uczestników łącznie będzie uczestniczyć w rejsie młodzieżowym. Może się wydawać, że im więcej tym lepiej, bo weselej. Jednak naszym zdaniem przy obozach młodzieżowych optymalną ilością jest od 3 do 8 jachtów. W takich mniejszych grupach uczestnicy znają siebie nawzajem, a kadra zna wszystkich uczestników z imienia. Łatwo zobaczyć czy ktoś oddalił się od pozostałych lub czy do grupy dołączyły osoby z zewnątrz. Łatwiej jest też organizacyjnie stanąć razem w porcie i zorganizować wspólne zajęcia programowe.

Drugi temat to załogi w jakich żeglują uczestnicy rejsu dla młodzieży. Zwróć uwagę na wielkość załogi (zwłaszcza w porównaniu z wielkością jachtów) oraz podział uczestników na poszczególne jachty. Na rejsach młodzieżowych opiekun/instruktor zwykle śpi z uczestnikami na jachcie. Dlatego jeśli na jachcie są 4 podwójne koje (łóżka) to powinno na nim mieszkać maksymalnie 6 uczestników, by opiekun nie musiał dzielić koi z uczestnikiem. Ponadto organizator powinien dbać by uczestnicy rejsu młodzieżowego pływali w zbliżonej grupie wiekowej i w komfortowym dla uczestników podziale płci. Wszystko po to by nie dochodziło do sytuacji gdzie jeden chłopiec jest na jachcie z samymi dziewczętami lub odwrotnie.

obóz młodzieżowy mazury

Kadra

Pierwszy temat to ilość kadry na obozie. Zgodnie z wytycznymi wypoczynku na 1 opiekuna przypadać powinno maksymalnie 20 uczestników. Przy rejsach młodzieżowych taka ilość kadry jest niewystarczająca. Tak naprawdę w ciągu dnia każdy z jachtów jest autonomiczną jednostką, a co za tym idzie na każdym z nich powinien znajdować się wychowawca-opiekun.

kadra rejsu młodzieżowego

Gertisowa kadra obozów młodzieżowych

Po drugie kwalifikacje i doświadczenie kadry. Poza kwalifikacjami wymaganymi prawnie sprawdzanymi przez Kuratorium, na obozach żeglarskich osoba prowadząca jacht musi mieć również patent żeglarski. Przy obozach szkoleniowych – mimo, że nie jest to prawnie wymagane naszym zdaniem koniecznym jest by osoby prowadzące szkolenie dodatkowo posiadały uprawnienia instruktorskie. Są to patenty Nauczyciela Żeglowania PZŻ, Młodszego Instruktora Żeglarstwa PZŻ, Instruktora Żeglarstwa PZŻ lub Instruktora Sportu w ds. żeglarstwo. Poznaj naszą kadrę!

Program i trasa

Ciekawy i aktywny program jest gwarancją udanego rejsu młodzieżowego. Żeglowanie z miejsca do miejsca jest ciekawe samo w sobie i zapełnia skutecznie sporą część dnia. Ważne jest to by oprócz żeglowania uczestnicy mieli zaplanowane również inne zajęcia. Ognisko, odwiedzenie kąpieliska, gra w planszówki, zwiedzanie zabytków czy zajęcia sportowe to tylko niektóre z opcji organizacji czasu młodzieży na obozie. Zasada jest prosta – im mniej czasu wolnego i siedzenia z nosem w telefonie – tym lepiej!

Trasa rejsu będzie zależeć od rodzaju obozu. Rejs rekreacyjny dla młodzieży może żeglować dłuższą trasą pokonując w czasie dwóch tygodni nawet całą trasę od Mikołajek po Węgorzewo. Natomiast rejs szkoleniowy na którym uczestnicy przygotowują się do egzaminu na patent żeglarski powinien mieć znacznie krótsze odcinki dzienne. Na takich obozach w czasie dnia uczestnicy powinni spokojnie ćwiczyć, by odpowiednio opanować manewry, a nie gonić byle szybciej „bo trzeba zrealizować trasę”. Zwracamy na to uwagę ponieważ spotyka się rejsy wędrowne rekreacyjne do których „doczepia się” załogi szkolące się. Takie przyłączenie szkolenia do rejsu rekreacyjnego odbija się zwykle na przygotowaniu tej załogi do egzaminu.

Nie wiesz czy wybrać dla nastolatka rejs rekreacyjny czy szkoleniowy?
Zapraszamy do artykułu „Jaki rejs młodzieżowy wybrać? Rekreacja vs. szkolenie

Wyżywienie i zaplecze rejsu młodzieżowego

Wybierając rejs młodzieżowy należy sprawdzić jak zorganizowane jest wyżywienie oraz pozostałe zaplecze organizacyjne. Czy uczestnicy gotują na jachtach czy dowożone jest jedzenie z cateringu? Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy – my jako organizator polecamy opcję z gotowaniem na jachtach – ale musi być ono dobrze zorganizowane! :) Dobrze dowiedzieć się jak często dowożone są produkty spożywcze? Czy załogi chodzą z opiekunem do sklepów po zakupy czy może organizator dowozi produkty samochodem? Czy dzieci same muszą wymyślać co chcą jeść czy plan posiłków jest zaplanowany?

Do zaplecza zaliczyć można takie kwestie jak: kontakt rodziców z uczestnikami i organizatorem, rozwiązywanie problemów technicznych ze sprzętem czy choćby to jak wygląda organizacja gdy Wasze dziecko na obozie zachoruje.

Pytajcie o rejsy dla młodzieży!

Wybierając rejs młodzieżowy starannie czytajcie oferty i porównujcie je ze sobą. Kierowanie się wyłącznie ceną i pasującym terminem nie jest najlepszą drogą. Czasem warto lekko zmodyfikować plany by nastolatek trafił na odpowiedni rejs młodzieżowy. Sprawdzajcie organizatora wypoczynku – w końcu to on będzie odpowiedzialny za bezpieczeństwo Waszego dziecka. I pytajcie, pytajcie, pytajcie – zwłaszcza jeśli sami nie macie żeglarskiego doświadczenia.

Nasza strona używa ciasteczek, lubimy ciasteczka :) Akceptuję Czytaj więcej