Strona główna » Jak wybrać kurs żeglarski?

Jak wybrać kurs żeglarski?

Autor: Brożka

Oferta kursów żeglarskich dostępnych na rynku jest naprawdę bogata. Łatwo zgubić się w propozycjach, jeśli nie wiadomo na co zwrócić uwagę przy wyborze. Jak zatem wybrać kurs żeglarski? Na co zwrócić uwagę? Poznaj nasze odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z wyborem szkoły żeglarskiej i podejmij najlepszą decyzję!

Jak wybrać kurs żeglarski?

Decydując się na udział w szkoleniu na patent przede wszystkim zwróć uwagę na ilość osób w załodze, kadrę oraz jakość szkolenia. Mała załoga gwarantuje dużo czasu za sterem i dużo ćwiczeń. Z naszego doświadczenia w załodze na tygodniowym szkoleniu mogą być maksymalnie 3 osoby, a na dwutygodniowym – maksymalnie 5 osób. Co nie jest oczywiste kadra prowadząca zajęcia musi posiadać odpowiednie uprawnienia instruktorskie – to patent minimum Nauczyciela Żeglowania PZŻ. Na jakość szkolenia wpływa m.in. sprzęt szkoleniowy czyli jachty i ich stan, dostęp do materiałów, realizacja w czasie kursu zarówno zajęć praktycznych jak i wykładów z teorii oraz rzetelnie przeprowadzany egzamin.

Jaka opcja kursu na patent żeglarski jest najlepsza?

Istnieje wiele możliwości jeśli chodzi o kursy na patent żeglarza jachtowego. Zdecydowanie najbardziej zbliżona do późniejszego samodzielnego żeglowania jest forma rejsy szkoleniowego kub łączona stacjonarno-wędrowna. Na kursie realizowanym w tej formie mieszkasz na jachcie i żeglujesz po jeziorach codziennie zatrzymując się w innym miejscu. Poznajesz więc wiele portów i spotykasz się z realnymi sytuacjami jakie czekają Cię później na wodzie. Jeśli wybierzesz szkolenie w całości stacjonarne lub kurs weekendowy przyda Ci się jeszcze udział w rejsie doskonalącym żeby uzupełnić wiedzę i poznać m.in. kwestie planowania rejsu.

Jak długo trzeba uczyć się żeglowania?

Żeglarstwo to nie łatwa sprawa. Z pewnością jest to trudniejsze niż prowadzenie samochodu czy jazda na snowboardzie. Każdy ma inne predyspozycje do nauki żeglowania, więc nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytania „ile będę się uczyć żeglować?”. Niektórzy w ciągu tygodniowego intensywnego szkolenia opanowują podstawy by zdać egzamin na patent , a potem samodzielnie się dokształcać, a inni kilkukrotnie przyjeżdżają na szkolenie i nadal mają problemu z manewrami. W uczeniu się żeglarstwa najważniejsza jest pokora i świadomość, że nie wszystko uda nam się od razu. W końcu poruszamy się na granicy dwóch żywiołów, a od naszych decyzji zależy bezpieczeństwo załogi na naszym jachcie! Dlatego szukając szkolenia nie szukaj „najszybszej” czy „najtańszej” opcji. To jakość jest najważniejsza!

Jak przygotować się do kursu żeglarskiego?

Przed przyjazdem na kurs zapoznaj się ze wszystkimi informacjami od organizatora. Jeśli udostępniono Ci materiały do szkolenia – poczytaj je już przed przyjazdem. Nie ma sensu klikanie w testy dostępne w internecie, jeśli nie nauczysz się najważniejszych zagadnień. Ważne jest by dobrze się spakować – zabrać wszystkie niezbędne rzeczy, które mogą Ci się przydać. Jeśli nie potrafisz pływać wpław – poinformuj o tym przed kursem. To nie jest problemem, ale lepiej by Twój instruktor wiedział o tym od początku. Podobnie jest jeśli chodzi o różnego rodzaju kwestie zdrowotne – np. masz kontuzje, chorujesz, bierzesz leki. I co ważne – daj sobie czas! Nastaw się by jak najwięcej się nauczyć w czasie szkolenia, a nie przyjeżdżaj „po patent”.

Kto może szkolić na kursach żeglarskich?

Obecne przepisy nie wymagają od osób prowadzących szkolenia żeglarskie posiadania żadnych specjalnych uprawnień. To od organizatora kursu zależy przyjęty standard związany z kadrą. Kursy w Szkole Żeglarstwa Gertis prowadzą wyłącznie osoby z uprawnieniami instruktorskimi Polskiego Związku Żeglarskiego, które przeszły dodatkowo wewnętrzną unifikację szkoleniową. Ponadto posiadają oni zarówno uprawnienia żeglarskie, motorowodne oraz uprawnienia do prowadzenia funkcji wychowawczych na naszych żeglarskich obozach młodzieżowych.

Jaka jest najlepsza szkoła żeglarstwa?

Najważniejsze czynniki, które określają najlepszą jakość szkoły żeglarskiej to stała kadra instruktorska, nowoczesna flota własnych jachtów i doświadczenie w organizacji kursów. Właśnie to wyróżnia Gertis na rynku kursów żeglarskich. Jako nieliczni współpracujemy wyłącznie z osobami mającymi uprawnienia instruktorskie Polskiego Związku Żeglarskiego. Jakość szkolenia jest dla nas ważniejsza niż ilość sprzedanych miejsc. Gwarantujemy małe załogi, zadbany sprzęt i najwyższą jakość w szkoleniu. A poza tym mamy mega fajny klimat ;)

Nasza strona używa ciasteczek, lubimy ciasteczka :) Akceptuję Czytaj więcej