Normalny człowiek widuje niebo każdego dnia, nie zwracając na nie specjalnej uwagi. Prawdziwy żeglarz powinien jednak bacznie przyglądać się wszystkim zjawiskom pojawiającym się na niebie. Nauka płynąca z obserwacji chmur i zjawisk atmosferycznych pozwoli przewidzieć nam jaka czeka nas pogoda. Jest to jeden z działów wiedzy, którego uczymy się na naszych kursach na żeglarza jachtowego. Czasem będąc na środku jeziora nie mamy dostępu do najnowszej prognozy pogody. Powinniśmy jednak wiedzieć, kiedy mamy się skryć w najbliższym porcie, a kiedy możemy spokojnie kontynuować żeglugę.
Przed każdym rejsem należy sprawdzić prognozę pogody. Bardzo często o największych zmianach pogody możemy się dowiedzieć znacznie wcześniej. Również na podstawie prognozy pogody powinniśmy wybierać trasę, która planujemy danego dnia żeglować.
Skąd się biorą chmury?
Chmury są to zawiesiny mikroskopijnych cząstek cieczy (głównie wody) lub ciał stałych (lodu) w atmosferze. Powstają w wyniku kondensacji pary wodnej, czyli przejściu znajdującej się w powietrzu pary wodnej ze stanu gazowego w ciekły lub resublimacji tj. przejściu pary wodnej w stan stały skupienia (lód). Inaczej mówiąc ciepłe powietrze unosi się do góry jednocześnie ulegając ochłodzeniu, aż do momentu osiągnięcia takiego stopnia nasycenia parą wodną (temperatura punktu rosy), w którym nadmiar pary przekształca się w krople wody. Co się dalej stanie zależy od wilgotności względnej czyli ilości wody zawartej w powietrzu w porównaniu do ilości wody jaką powietrze jest w stanie przy aktualnej temperaturze utrzymać. Powstający wówczas obłok w przypadku zmniejszania się wilgotności względnej wyparowuje, natomiast w sytuacji odwrotnej może dojść do wystąpienia opadów atmosferycznych.
Jakie są rodzaje chmur?
Ze względu na wysokość położenia chmur w troposferze możemy podzielić je na chmury piętra wysokiego, średniego i niskiego oraz chmury o dużej rozciągłości pionowej. Chmury piętra wysokiego to: Cirrusy, Cirrocumulusy i Cirrostratusy, w piętrze średnim znajdują się: Altocumulusy, Altostratusy oraz Nimbostratusy (mają podstawę w piętrze niskim i są rozbudowane pionowo do piętra średniego). Chmury piętra niskiego to Stratusy, Staratocumulusy i Nimbostratusy. Przez wszystkie warstwy rozbudowują się natomiast chmury Cumulonimbus.
Poza rodzajami chmury mają również gatunki określające ich specyficzny kształt lub strukturę. Gatunków tych jest kilkanaście – na szczęście na patent żeglarza jachtowego nie trzeba znać tych gatunków. Wystarczy rozróżnianie rodzajów chmur i określenie ich warstwy. Pamiętajmy, że w jednej chwili na niebie można obserwować kilka rodzajów chmur.
Czym się wyróżniają poszczególne chmury?
Cirrus (Ci) – pierzasta
Cirrocumulus (Cc) – kłebiasto – pierzasta
![]() |
Cirrostratus (Cs) – warstowo – pierzasta
Altocumulus (Ac) – średnia kłębiasta
![]() |
Altostratus (As) – średnia warstwowa
![]() |
Nimbostratus (Ns) – warstwowa deszczowa
![]() |
Stratocumulus (Sc) – kłębiasto – warstwowa
![]() |
Stratus (St) – niska warstwowa
![]() |
Cumulus (Cu) – kłębiasta
![]() |
Cumulonimbus (Cb) – kłębiasta deszczowa
![]() |
Formowanie się chmury Cumulonimbus na filmie: