Strona główna » Jaki prezent dla żeglarza?

Jaki prezent dla żeglarza?

Autor: Brożka
prezent dla żeglarza

Jeśli szukasz pomysłu na prezent dla żeglarza zapraszamy do lektury! Podpowiemy co wybrać zarówno dla osoby, która dopiero zaczyna swoją drogę z żeglarstwem oraz dla bardziej doświadczonego. Bez względu na to czy okazją są nadchodzące święta, urodziny czy gratulacje z okazji zdobytego patentu żeglarskiego te pomysły zawsze będą strzałem w dziesiątkę!

Latarka „czołówka”

Pierwszy punkt niezbędnik każdej żeglującej osoby to latarka. Najważniejsze by była to latarka typu „czołówka” dzięki której mamy wolne ręce. Inne cechy takiej latarki dla żeglarza to: opcja świecenia na czerwono (nie razi w oczy!), ładowanie na usb i możliwość ustawienia kąta świecenia. Ponadto dobrze by miała ona klasę wodoszczelności oznaczaną symbolami IPX  lub OB  (polecamy ≥IPX4 i ≥ OB1).

Przykładowe czołówki które sprawdzą się na żaglach:

Multitool dla żeglarza

Narzędzie typu multitool to nie tylko upominek dla mężczyzny. Gwarantujemy, że dziewczyny ucieszą się z niego tak samo! Każdy sternik powinien w swoim zestawie wyjazdowym posiadać sprawdzony multitool wyposażony w najuboższej wersji w dobry nóż, kombinerki i dwa śrubokręty. Inne opcje wyposażenia zależeć będą już od prywatnych preferencji. Jakie multitoole się sprawdzają na wodzie? Po pierwsze dobry materiał czyli taki, który będzie odporny zarówno na słodką jak i na słoną wodę. Nie sprawdzają się tanie „chińskie” narzędzia, bo po pierwszym rejsie morskim rdzewieją i nadają się do kosza.

Nasze sprawdzone propozycje (serio sprawdzone – każdy z naszych instruktorów miał już po kilka sztuk (pozdrawiamy Łysego i jego tendencję do ich topienia ;)

 • Leatherman – absolutnie topowe i niezawodne sprzęty! Mniejsze i lżejsze modele jak REV, WINGMAN (Brożka), Wave (Czarny) czy SKELETOOL (Marta), mają wymiary „torebkowe” i spokojnie można nosić je w kieszeni czy nerce. Dla bardziej wymagających użytkowników polecamy te rozbudowane opcje np SURGE do którego można dorzucić zestaw bitów (Krzywy)
 • Victorinox – te firma słynąca ze scyzoryków posiada w swojej ofercie modele dla żeglarzy Skipper i Skipper Pro. Polecamy bardziej ten drugi ponieważ ma system otwierania noża jedną ręką!
 • Klasyczny scyzoryk żeglarski np LINDEMANN który poza nożem posiada marszpikiel, szeklownik i… otwieracz do konserw ;)

rzeczy które zabrać na kurs żeglarski

DRY BAG czyli worek wodoodporny

Opcji szczelnych worków jest na rynku bardzo wiele – praktycznie od 1 litra pojemności do nawet 100l. Z naszych doświadczeń polecimy dwie opcje: podręczną na jednodniowe pływanie czy do dinghy lub duży worek do zapakowania się na rejs. Jeśli chodzi o mniejsze opcje to 5 do 10 litrów będzie idealny. Zmieści się w środku telefon, zwinięta kurtka czy bluza, kanapka i coś do picia. Dobrze by taki worek miał pasek do noszenia lub szelki (czyli w zasadzie by był plecakiem). Bez problemu takie worki znaleźć można na allegro oraz w sklepach sportowych w różnych opcjach kolorystycznych i cenowych.

 • Decathlon oferuje opcje 5 i 10 litrów lub w większych pojemnościach również plecaki
 • Activeu 5 l

Duże torby wodoodporne taki w które zapakować można się na rejs powinny już spełniać szereg warunków by były użyteczne. Poza rozsądnym rozmiarem (polecamy minimum 80l, ale nie za duży!) lepiej by był wyposażony w system do noszenia go (szelki, a w opcji idealnej jeszcze kółeczka). Worki z jednym paskiem są bardzo niewygodne do noszenia, i nawet trasa z dworca do portu może zrobić się problematyczna. Nasze typy:

Książki i podręczniki żeglarskie

Wiedzę żeglarską zdobywać można latami. Praktycznie każda osoba znajdzie swój obszar zainteresowań. Dla początkujących żeglarzy polecamy oczywiście podstawowe podręczniki z zakresu żeglarza jachtowego. Dla bardziej zaawansowanych – specjalistyczne książki z ratownictwa, nawigacji, przepisów czy zagadnień technicznych. Literaturę żeglarską znajdziecie w księgarniach internetowych takich jak: Księgarnia Morska, Wydawnictwo Nautica czy Almapress. Wybór pozycji jest ogromny! Polecimy Wam 3 opcje:

 • dla osoby planującej kurs lub tuż po zdobyciu patentu – podręcznik wiązania węzłów np. „Biblia węzłów” czy „Węzły w praktyce żeglarskiej”
 • książka dla osoby planującej kurs na jachtowego sternika morskiego „Prawo drogi, światła i znaki statków na morzu” lub fiszki „Żeglarstwo morskie – oznakowanie i światła statków
 • dla zaawansowanych żeglarzy „Elektryczność na jachcie. Podręcznik RYA”, „Trymowanie takielunku” czy „Diesel na jachcie”

Kursy i szkolenia

Każdy żeglarz docenia udział w szkoleniach podnoszących wiedzę. Jeśli budżet na prezent jest większy zdecydowanie warto rozważyć voucher na kurs lub szkolenie. Dla osób które złapały bakcyla żeglarskiego ale nie mają jeszcze patentu idealną opcja będzie kurs na żeglarza jachtowego.  Dla „patentowych żeglarzy” z małym stażem dobrą opcją będzie rejs doskonalący umiejętności lub jednodniowe pływanie z instruktorem w opcji indywidualej. Bardziej doświadczeni żeglarze prowadzący już swoje samodzielne rejsy mogą rozwinąć skrzydła na specjalistycznych kursach takich  pierwsza pomoc na jachcie czy kurs radiooperatora SRC.

Kubek termiczny

Dobry kubek termiczny to skarb! Na wiosenne i jesienne żeglowanie czy na nocne wachty jest niezawodny. No i sprawdza się też w życiu codziennym ;) Dla żeglarzy najważniejsze by był szczelny i dobrze trzymał ciepło. Z naszych przetestowanych propozycji polecamy:

 • Hydroflask 473 ml  – niezawodny pod kątem szczelności i termiki. Dodatkowo zakrętka z uszczelką rozkłada się i można dokładnie są umyć. Nie mieści się w wąskich uchwytach na kubki (np w samochodach) i wymaga dwóch rąk żeby się napić ;)
 • Salewa Thermo Mug –  przystępna cena, dobra jakość. Wąski dół więc mieści się w standardowych uchwytach na kubki.
 • Contigo West Loop – popularny i sprawdzony kubek z opcją click&drink więc można go obsłużyć jedną ręką.

Gadżety i inne upominki

Istnieje jeszcze wiele innych prezentów, które można sprawić osobie interesującej się żeglarstwem. Jeśli wyżej wskazane -rzeczy Was nie przekonały, może wśród wymienionych poniżej przedmiotów znajdziecie coś co Was zainspiruje! Nie przejmujcie się też tym, że możecie dać komuś coś co on już ma… Na jachtach dużo drobnych rzeczy ginie i większość z żeglarzy cieszy się na kolejną latarkę czy kubek ;)

Inne inspiracje prezentowe dla żeglarza: sztyft z filtrem UV, gadżety szyte z żagli (nerka, portfel, saszetka), smycz do okularów, pneumatyczna kamizelka ratunkowa, rękawiczki szotowe, mapy żeglarskie i przewodniki(locje), etui na telefon z żeglarskim motywem, ubrania – polary, softshelle, czapki z windstopperem, biżuteria – damskie z motywami żeglarskimi, a męskie wykonane z lin i szekli…

 

Nasza strona używa ciasteczek, lubimy ciasteczka :) Akceptuję Czytaj więcej